Zalety ogrzewania panelami grzewczymi w technologii podczerwieni
- przepływ fali cieplnej jest wyemitowany z powierzchni promieniującego panela; większość jego spektrum leży w strefie fali podczerwonej dłuższej niż 5 mikrometrów, dlatego jest wchłonięte przez powierzchnię ludzkiego ciała w dużym stopniu. Dlatego ogrzewanie następuje zgodnie z podobną zasadą jak w przypadku ogrzewania przedmiotów.
- w przypadku ogrzewania przedmiotów i ludzi do 20-22 ° C, używając paneli grzewczych w technologii podczerwieni, można już zapewnić ten sam komfort cieplny przy temperaturach powietrza równych 18-19 ° C, co powoduje oszczędzanie energii co najmniej 18 – 24%.
- panele grzewcze w podczerwieni mogą być używane dla celowanego ogrzewania ludzi w określonych obszarach, strefach np. duże sale, warsztaty, sklepy, magazyny albo ławki w kościołach – i osiągać więcej niż 50% oszczędności w kosztach ogrzewania w porównaniu z typowymi metodami ogrzewania takich obiektów – ta metoda jest znana jako ogrzewanie strefowe.
- można osiągnąć znacznie równiejszy rozdział temperatur w pionowym profilu – różnica 1-2 ° C między podłogą a sufitem ( dla ogrzewania konwekcyjnego, różnica z 1 ° C na 30-50 o cm wysokości pomieszczenia ).
- w wyniku ograniczenia ruchu powietrza, unoszenie cząsteczek kurzu jest również ograniczone. Zmniejsza się niebezpieczeństwo możliwości występowania różnych chorób jak astma, zapalenia błon śluzowych itd.
- dzięki podniesionej temperaturze ścian, możliwość występowania skraplania pary wodnej jest znacznie ograniczona, co wpływa na zwiększenie izolacji termicznej ścian zewnętrznych, a tym samym na niższe rachunki za ogrzewanie.
- dla promieniowania podczerwonego o długości fali większej niż 3 μm, szkło nie jest „przejrzyste” (przepuszczalne dla tej długości fali) zatem nie ma żadnych strat z tytułu przepływu przez szklane szyby. Powstaje efekt tzw. „ ciepłych szyb ”.
- panele grzewcze nie wymagają żadnych przeglądów i konserwacji.